Blog

Suzuki Metodu ile Keman Eğitimi

Suzuki metodu nedir, sizi nasıl bir süreç bekler? Suzuki metodu ile eğitime başlayan çocuklar neden bu kadar başarılı ve mutlu oluyorlar?

Çocuğunuz enstruman çalmak istiyor ya da siz çocuğunuzun enstruman öğrenmesine karar verdiniz. Eğitime erken başlamak önemlidir. Yaklaşık 3 yaş civarında başlıyoruz. Bazen daha erken, bazen biraz daha sonrasında olabilir.

Keman çalmayı öğrenmeye çocuğunuzla birlikte siz de başlıyorsunuz. Başlarken, aile bireylerinden kimin eğitime katılacağına karar vermeniz gerekiyor. Çünkü keman çalmayı sadece çocuğunuz değil, siz de öğreneceksiniz. Derslere beraber geliyor, eğitmenin çocuğunuzla neler çalıştığına siz de tanık oluyor ve hatta aynılarını siz de öğreniyorsunuz. Böylelikle hem bu süreci anlıyor, hem de çocuğunuzun evde yapacağı çalışmalarda ona nasıl yardımcı olmanız gerektiğini öğreniyorsunuz. İkinci bir kemana ihtiyacınız da yok, aynı kemanla siz de çalışabilirsiniz. Aynı çalışmaları her gün düzenli olarak sizin de yapmanız gerekiyor. Bu hem öğrenmeniz, hem ona yardımcı olabilmeniz, hem de çocuğunuza örnek olmanız için gerekli. Çocuklar çevrelerinden, özellikle de ev ortamında olanlardan etkilenirler. Hatta 3 yaşında ya da daha erken başladığımız çalışmalarda, önce sadece ebeveyn ile keman çalışmaya başlıyoruz. Çocuğunuz derse gelip izliyor, evde çalışmalarınızı görüyor ve en sonunda ben de çalmak istiyorum diyerek kemanı elinizden almaya çalışıyor. Böylece onu hazırlamış oluyorsunuz.

Bu sistem, çocukların konuşmayı öğrenme süreçleri ile aynı. Çocuğunuzun ilk kelimesini duymayı beklerken, duymak istediğiniz kelime ya da kelimeleri sabır ve sevgiyle, bıkmadan usanmadan nasıl da tekrar ettiğinizi düşünün. İlk kelimeyi duyabilmeniz biraz uzun zaman alsa da, arkasından gelen kelimeler gittikçe hızlanmaya başlıyor. En önemli kısmı da, siz hiçbir zaman pes etmeden, sabırla ve bebeğinizin zaten konuşacağından emin olarak, kelimeleri yüzlerce, binlerce kez mutlulukla tekrar ediyorsunuz. Müzik ya da diğer konularda da işleyiş aynıdır. Yüzlerce, binlerce ve devamlı yapılan tekrarlar ile öğrenip, geliştirmek mümkün. Tekrar olmadığı sürece yetiştirdiğiniz yetenek tohumu solar. Ancak tekrarlar ile mükemmel hale gelir. Her çocuk nasıl konuşmayı öğreniyor ve bunu mükemmelleştiriyorsa, çocukların doğru eğitimle her şeyi yapmaları mümkündür.

Erken yaşta enstruman çalmayı öğrenmek, çocuğunuzun hayatını birçok konuda olumlu olarak etkileyecektir. Duyusal ve zihinsel algısı açılıp, gelişecektir. Beden ve zihin arasında, sağ beyin ve sol beyin arasında çok iyi bir koordinasyon oluşmasını sağlayacaktır. Doğru çalışmayı öğrenecek, çalışırken zaman kaybetmeyecektir. Doğru bir yaklaşım ve planlama yapabilmeyi öğrenmesi sayesinde yaşamı boyunca her konuda başarılı olabilmesi mümkün olacaktır. Çalışmanın oyun oynamak gibi keyifli olabildiğini ve aslında aynı olduğunu öğrenecek. Müziğin yarattığı yüksek estetik ile sanatın mutluluğu ve yaratıcılığı yaşamına ışık tutacak. Kendisini müzikle ifade etmeyi öğrenirken, kendine güvenen ve mutlu bir birey olma yolunda yaşamın yolunu keşfedecektir.