Hakkımda

Ferda Öktem

Ferda Öktem

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı piyano bölümünde yarı zamanlı olarak müzik hayatına başladı. Daha sonra viyola bölümüne geçti ve 2001 yılında viyola bölümünden mezun oldu. Hacettepe Senfoni Orkestrası’nda görev aldığı yıllarda, aynı zamanda Güzel Sanatlar Anadolu Meslek Lisesi ve çeşitli müzik okullarında keman ve viyola branşlarında eğitmenliğe başladı. 2003 – 2011 yılları arasında Başkent Üniversitesi bünyesinde kurulan Orkestra Akademik Başkent’te viyola üyesi olarak görev yaptı. Yüksek lisansını Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda tamamladı. Orkestra konserlerinin yanı sıra oda müziği konserleri ve resitaller verdi. Türk ve yabancı birçok değerli hoca ile çalışmalarına devam etti, kurslara katıldı. 

Müzikte bedenin ve nefesin kullanımı her zaman ilgi alanı olmuştu. Uzun saatler çalışmaların etkisi ile bedeninde oluşan gerginlikler ve ağrılar sonucunda, bedenin kullanımı ve hizası ile ilgili konulara ve anatomik araştırmalara yöneldi. Reiki gibi alternatif ve bütünsel şifa yöntemleri ile ilgili çeşitli eğitimler aldı ve uygulamalar yaptı. Yoga alanında profesyonelleşme kararı ile 2011 sonunda İstanbul'a taşındı. Tüm zamanını ve odağını yogaya yönlendirerek farklı alanlarda eğitimler aldı.

Yogayı müzik alanına da taşıyarak, yeni başlayanlarla olduğu kadar profesyonel müzisyen ve sanatçılarla,  bedenin anatomik olarak doğru hizalanmasıyla incinmeleri önlemek ve tedavileri ile ilgili çalışmalar yapmaktadır.

Çocuk psikolojisi ve eğitimine karşı olan özel ilgisi nedeniyle annelerle çalışmaya karar verdi. Hamilelik ve sonrası için çalışmalar yaparak hocalık sertifikasını aldı. Bu çalışmalarını derinleştirip hamilelik öncesinden başlayarak ebeveynler ile yaptığı özel çalışmalar geliştirdi. Böylece anne ve baba adayları için bu sürece daha rahat ve bilinçli olarak uyum sağlama olanağı olduğunu gördü. Doğum anından itibaren bebek ve aile ile, bebeğin yeteneklerinin keşfedilmesi, doğru destek ve yönlendirilmesi ile ilgili bütünsel çalışmalarla beraber, danışmanlık hizmeti sunmaya devam etmektedir.

Her seviyedeki yoga uygulayıcılarına yönelik derslerin yanı sıra; yogayı tanıtmak ve hayatımızdaki birçok soruna sağladığı çözümleri paylaşmak amacıyla çeşitli merkezlerde, stüdyolarda, okullarda ve şirketlerde atölyeler düzenlemekte ve özel dersler vermektedir.

Yoga, meditasyon ve nefes tekniklerini diğer bir ilgi alanı olan dalış ile birleştirerek Jdive ile birlikte Yoga, Dalış ve Mavi Yolculuk turları düzenlemektedir.

2015 yılında etkili ve doğru bir pedagojik yaklaşım içerdiğini düşündüğü Suzuki Eğitmenlik Eğitimine başlamıştır ve o zamandan beri Suzuki keman ve viyola eğitmenidir. 2017 yılının Şubat ayında Muğla Büyükşehir Belediye Orkestrası'nın viyola kadrosu için açtığı sınavı kazanarak Muğla Akyaka'ya taşınmıştır.