Müzik

Müzik ve Çocuk

Çocuk gelişiminde herhangi bir enstrüman çalmanın ne kadar önemli olduğuna dair bir şeyler duymuş ve okumuşsunuzdur. Küçük yaşta doğru teknikler ve doğru iletişim ile verilecek bir keman eğitimi, çocuğunuzun hem duygusal, hem de zihinsel zekasını geliştirecek ve topluma motivasyonu yüksek bir birey kazandıracaktır.

Suzuki Metodu

Belki, müzik eğitiminde SUZUKİ metodunu duymuşsunuzdur.  Ben de keman ve viyola eğitimimi bu metod ile veriyorum. Suzuki metoduyla eğitim çocuklarda küçük yaşlarda başlar. Metod, çocukların konuşmayı nasıl öğrendiklerini inceleyerek geliştirilmiştir. Bu metoda ana dil metodu denir.

Neden Suzuki Metodu

Suzuki metoduyla keman eğitimi, çocuğunuza sadece keman ile parça çalmasını öğretmez. Diğer sistemlerden çok farklı yönleriyle aynı zamanda genel duruş, denge ve hareket merkezi üzerinde çalışır. Kemandan sadece ses çıkarmayı değil, beden ve hareketlerle ton üretmesini öğretir. Bunu ayakların duruşundan, karın merkezli olan kol hareketleri ile yay kullanımına kadar detaylı olarak ele alır. (Bu yönüyle yaptığım yoga çalışmaları ile birbirini çok destekler.) Kol, dirsek, el, parmaklar; kemanı tutuş ve çalış için en doğal pozisyonları kullanır ve her çocuğun başarılı bir şekilde keman çalabilmesini sağlar. Bu metod, parçaları hafızadan çaldırdığı için hafızayı da bir kas gibi geliştirir.  Bu da çabuk ve rahat öğrenmeyi sağlar. Öğrenilen parçalar hiçbir zaman bırakılmaz, hep çalmaya devam edilir. Böylece öğrenilmiş parçalar üzerinde ustalaşmak mümkün olur. 

Çocuğunuza keman eğitimi aldırmak istediğinizde, öğrenme sürecine aile bireylerinden birisi mutlaka katılacak ve o da öğrenmenin evde de devam edebilmesi için keman çalmayı öğrenecektir.  Çocuğunuz evde oyun oynarken, mümkün olduğunca,  Suzuki Metodu içerisinde yer alan müzik parçalarını sürekli dinleyecek ve bir bebeğin sürekli duyduğu kelimeleri öğrenmesi gibi parçaları öğrenecektir. 

Bir yetişkin olarak siz de bu metod ile keman ya da viyola çalmayı öğrenebilirsiniz. Eğer, çocuğunuza keman eğitimi aldırmayı düşünüyorsanız ya da siz keman ya da viyola eğitimi almayı arzu ediyorsanız, merak ettiğiniz konular için telefon ya da e mail ile iletişim kurabilirsiniz.