Müzik

Suzuki Metodu ve Yetenek Eğitimi

Suzuki metodu, çocuklara ana dil yöntemiyle enstrüman çalmayı öğreten bir sistemdir.

  • Gençken başlamak (3 yaş civarı)

Yetenek doğuştan gelmez. İyi ve doğru bir eğitimle, destekleyici bir ortam yaratılarak oluşturulur. Bu metod ile erken yaşta eğitime başlamak önemlidir. 3 yaş civarında başlanır.

  • Ailelerin eğitime dahil olması

Aile eğitime dahil edilir. Çalışmaların ailenin yardımı ve desteği ile yapılması çok önemlidir. Ailenin desteği, olumlu yaklaşımı ve inancı bu eğitimin en önemli kısımlarından biridir.

  • Müzik dinlemek için ortam yaratılması

Aileler, çocukları için müzik dinlemenin de dahil olduğu, çocuklarını besleyip, geliştirebilecek bir çevre oluşturmalıdırlar. Ana dil metodu, öğrenilen şeylerin tekrar edilmesine dayanır.

  • Repertuarı tekrar etmek

Konuşmayı öğrenirken çocuklar, önce kelimeleri öğrenir ve sonra bu kelimeleri birleştirerek cümleler kurmaya başlarlar. Nasıl konuşmayı öğrenen bir çocuk öğrendiği kelimeleri devamlı olarak tekrarlıyor ise, müzikte de tekrar, öğrenilen şeyde ustalaşmayı sağlayan anahtardır. Tekrar etmek, müzikte de,  müzikal bir dil oluşumunu sağlar.

  • Olumlu tutum ve davranışlar, çocukları cesaretlendirmek

Ailenin tutumu da çocukların yeteneklerinin gelişmesinde önemlidir. Tüm ebeveynler çocuklarının konuşmayı öğreneceğini bilerek, sevgi ve sabırla onları doğal bir şekilde desteklerler. Bu yaklaşım öğrenmenin ve yetenek gelişiminin kapılarını açar.

  • Dünyanın her yerindeki suzuki öğrencileri ile sosyal etkiletişim

Suzuki metodu tüm dünyadaki organizasyonlarıyla, dünyanın her yerindeki suzuki öğrencilerinin müziğin dili ile birbirleriyle sosyal iletişim kurmalarını sağlar. Suzuki metoduyla çocuklar çok yüksek standartlarda enstruman çalmayı öğrenebilirler. Bununla birlikte bu metodun esas amacı, iyi, mutlu ve başarılı bireyler yetiştirmektir.

  • Çocukların karakter ve duygularını geliştirmek

Bu yöntem sadece enstrüman eğitimi ile ilgili değil, sevginin ışığında gelişen bir pedagojinin yoludur ve ilk hedef çocukların karakter ve duygularını geliştirmektir.

  • Başarılı çocuklar yetiştirmek

Enstrüman çalmayı öğrenmek duyuların ve algıların gelişimini sağlar. Çocuklara odaklanmayı öğretir. Kendilerine güvenleri gelişir. Problemleri objektif bir şekilde fark edip, çözümlerini görebilmeyi öğrenirler. Müzik eğitimi kişinin her alanda öğrenme ve algılama kabiliyetini geliştirir. Sevgi, emek ve disiplin ile yeteneklerini geliştirip istedikleri her şeyi yapabilecek başarılı çocuklar yetiştirmenin en iyi yollarından biri yetenek eğitimidir.

Suzuki metodu ile keman eğitimine başlarken sizi neler bekler? Devamını oku...