Reiki

Reiki evrensel yaşam enerjisi anlamına gelir.

Birçok kaynağa göre geleneksel Reiki'nin tarihi, 19.yy’ın ortalarında Japonya’da doğan Mikao Usui ile başlar. Bu kaynakların çoğu hikaye şeklindedir. Usui’nin reiki’yle karşılaşmasından önceki arayışı, bu arayışın nedeni ve bu enerjiyi keşfedişi… Bazı kaynaklara göre reiki aslında, İsa’nın ve hatta Budha’nın uyguladığı şifaydı. Bunun yanı sıra, Atlantis dönemi ve Reiki’yle ilgili bilgilere bile rastlamak mümkün. Ne kadar uğraşsak da Reiki’nin doğuşunun nerede başladığını bilimsel ya da yazılı belgelerle öğrenemiyoruz. Usui ile ilgili bazı bilgiler de günümüzde esrarını koruyor. Ancak edinilen tüm bilgilerin ortak noktası olarak Usui, araştırmaları ve çalışmaları sonucunda Reiki sembollerini yeniden keşfediyor. Anlatılanlara göre, ilk olarak fakir ve hasta kişilerle çalışıyor. Fakat deneyimleri sonucunda, insanların karşılığını ödemediği bir şeyin değerini bilmediklerini düşünerek sonrasında, Reiki için yüksek bedeller uygun görüyor. Usui’den sonra Chujiro Hayashi ve daha sonrasında Reiki’nin batıdan başlayarak dünyaya yayılmasını sağlayan Hawayo Takata da bu görüşü benimsiyor. Bu nedenle geleneksel Reiki eğitimleri, ancak yüksek bedelleri karşılayabilen ve Reiki üstadlarının seçtiği kişilerle sınırlı kalıyor. Üstelik, geleneksel Reiki’de bilgiler ve özellikle semboller yazılmadan öğretiliyor. Bu nedenle birbirine benzese de farklılıklar içeren sembollerle karşılaşıyoruz. Reiki böylece gelişip yayılmaya devam ediyor. Günümüzde geleneksel uygulamanın yanı sıra, modern Reiki olarak adlandırılabilecek ve farklı ücret ve uyumlama sistemleri de uygulanıyor. Bu modern anlayışla Reiki tüm dünyanın ihtiyacı doğrultusunda ve hizmetinde kullanılmak üzere gün ışığına çıkıyor. Semboller, artık modern ve geleneksel tüm halleriyle yazılı bilgiler olarak sunuluyor. Reiki’yi yaşamının bir parçası haline getiren birçok kişiden edinilen bilgilerin ışığında varılan sonuç, tüm sistemlerin ve uygulamaların gerçekten işlediği ve fayda sağladığıdır.  

Reiki bir şifa yöntemidir ve size uygun olup olmadığını hakkında kararı vermenin tek yolu onu deneyimlemekten geçer. Bazıları bunu ilk deneyiminde hissedip anlarken, bazıları bu enerjinin sonuçlarını zaman içinde anlıyorlar. 

Ben, kendi deneyimlerimde Reiki’yi muhteşem bir sevgi ve şefkat duygusu olarak hissederim. Başkalarına yaptığım uygulamalarda farklı yoğunluk ve hislerle karşılaşıyorum. Fazla bir şey hissetmediğim seansların yanı sıra, uyguladığım kişinin durumu ile ilgili sezgiler de edinebiliyorum. Ancak Reiki enerjisi her durumda yapması gerekeni yapıyor. Herkesin ihtiyacına göre doğal olarak ayarlanıyor. Bir rahatsızlık, hastalık durumunda fiziksel faydalarının da ötesinde, problemin asıl kaynağı zihinsel ya da duygusal ise bu seviyelerde de şifalanmış oluyorsunuz.