Yoga

HER YAŞ İÇİN YOGA

Yoga, her yaş için bedensel, duygusal, zihinsel sağlık ve gelişim için kendini yüzyıllardır kanıtlamaktadır. 

Bebekler kendileriyle ilgilenen kişinin desteğiyle hem kendi bedenlerini, hem de çevreyi tanımaya başlarlar; çocuklar oyunla öğrenirler, gençler dinamik enerjilerini kullanarak; yetişkinler günlük yaşamın stresinden uzaklaşıp özgürlüklerini farkına varmaya ihtiyaç duyarlar; yaş ilerlerken bedensel sağlığı güçlendirerek içindeki bilgeliği ve yaratıcılığı keşfetme zamanıdır.    

Yoga, İnsanı ve Varoluşu İnceleyen Bir Bilimdir.  

Yoga çok eski bir sistem olmakla beraber, tam da günümüzdeki ihtiyaçlara cevap veriyor. Bu kadar popüler hale gelmesinin nedeni de, çok yönlü etkileriyle hayatımızın tümünü destekliyor olması. Çünkü yoganın konusu insan; insan sistemini, işleyişini tüm yönleriyle ve her seviyede içeren bir araştırma. Dolayısıyla insanın tüm yaşamı boyunca karşılaşabileceği durumlara cevap veriyor. Sağlıklı, mutlu ve bütün olması için ihtiyacı olan şeyleri sunuyor.

Herkes yoga yapabilir: Yaşınız ve sağlık durumunuz ne olursa olsun yoga yapabilirsiniz.

  • Esnek ve güçlü olmanız gerekmez, size bunları sağlayacak olan yogadır.
  • Kilo sorunlarınız varsa; hem fiziksel hem de hormonlara olan etkisiyle bedenin ideal kiloya ulaşmasına yardımcı olur.
  • Modern hayatın yarattığı gerginlik, stres, yorgunluk ve depresyon yoga ile aşılabilir.
  • Duruş bozukluklarını düzeltir.
  • Sağlık sorunlarınız olabilir; ancak sağlığınıza kavuşma konusunda sizi destekler. İçinde bulunduğunuz stres, gerginlik, korku, endişe gibi durumlarda gevşemenize ve güçlenmenize yardımcı olur. Eklem ve kas ağrılarında, omurga sorunlarında tedavi edici etkileri yüksektir.
  • Düzenli uygulama ile sağlıklı, güçlü, huzurlu olmanıza yardımcı olur. 

Yoga, bedenin dilini anlamak ve öğrenmektir. Bir insanın kendi bedenini tanıması, devamlı olarak bilinçli bir farkındalıkla bedeniyle iletişim halinde olması yaşamda yepyeni kapıları açar. Beden varlığa açılan kapıdır. Her insan müthiş bir potansiyelle bu dünyaya doğar. Ancak varlığımızı ne kadar keşfedip açığa çıkaracağımız bir seçimdir. İşte yoga da bununla ilgilidir; potansiyelimizi açığa çıkarmakla. Kendimize bir şeyler eklemekle, geliştirmekle ilgili değil, tam tersine fazlalıklardan arınmakla ilgilidir.  

 Nasıl bir çalışma yapıyoruz:

Hatha Yoga’da önce beden ve nefesle çalışıyoruz. Omurganın her yöne hareket etmesini sağlayan birçok yoga duruşu uyguluyoruz. Omurga esnek ve güçlü olursa beden de canlı ve sağlıklı olur. Bu hareketler aynı zamanda bedendeki tüm kasları, eklemleri, bağ dokuları, organları, salgı bezlerini olumlu yönde etkiliyor. Hormonların dengelenmesini ve bedendeki tüm sistemlerin sağlıklı bir şekilde işlemesini sağlıyor. Uygulanan yoga duruşları ile gevşeme, güçlenme, esneklik ve denge aynı anda gelişip birbirini destekler. Hareketler nefesle birleştirilir. Hareketlerin kaynağı nefestir; yani hareketleri nefesinize göre uygularsınız. Uygulamada tüm dikkatinizi bedene, bedenin içindeki hislere odaklamanız yoganın özünü oluşturur. İlgiyi ve dikkati dışarıdan geri çekmek ve sadece yaptığınız şey ve sizde yarattığı etkileri farkında olan bir bilinç içinde kalma çalışmasıdır.   

Nasıl giyinmeli:

Rahat edebileceğiniz kıyafetlerle ve ayaklar çıplak olarak çalışıyoruz. Yeni başlayanlar için uygulamalar sırasında ayak bileklerinizi ve mümkünse dizlerinizi de görebileceğiniz giysiler giymenizde fayda var. Eğilip kalkarken devamlı olarak giysilerinizi düzeltmek zorunda kalmamanız da önemli. Sizi sıkacak kadar dar olmamalı, rahat nefes alıp veriyor olabilmeli ve rahatça haraket edebilmelisiniz ya da eğilip kalktığınızda üstünüz açıldığında, eğilirken yüzünüze doğru gelen, ters duruşlarda açılan bol giysiler de rahatsız olmanıza neden olabilir. Çalışmalar sırasında zorlandığınız duruşlarda ve devamlı akış halinde yapılan serilerde sıcak hissedebilirsiniz ve terleyebilirsiniz. Sakin duruşlarda ve son dinlenme sırasında ise serin hissetmeniz mümkün. Bu nedenle çok kalın olmayan giysilerle birlikte, yanınızda üzerinize giyecek bir şey ve ayakları üşüyenlerdenseniz, son dinlenme sırasında giymek için çorap bulundurmanız işinize yarayabilir.