Yoga

Fibromiyalji İçin Yoga

Günümüzde sıkça karşılaşılan ve yaşam kalitesini düşüren fibromiyaljinin tedavisinde bazı kişiler ilaç tedavisine cevap verirken, bazıları için çözüm olmuyor. Ancak fibromiyalji rahatsızlığını yıllarca yaşamış biri olarak kesin olarak söyleyebileceğim şey; yoga, nefes çalışmaları ve meditasyonun çok büyük faydası olmakat. Hatta kesin çözüm bile sağlayabiliyor. Nasıl mı? Fibromiyalji stres kaynaklı bir rahatsızlık. Yoga size bu stresin kaynağını farkına varmayı, süreci gözlemlemeyi öğretiyor. Bu gözlem sonucunda aslında sizin doğanıza uymayan, ancak edindiğiniz bazı davranış ve düşünüş modelleriniz olduğunu anlıyorsunuz. Çözüm sadece sizin elinizde; yolu yarıda bırakmadan sonuna kadar devam etmek çok da kolay bir süreç olmayabilir. Aslında, fibromiyaljinin etkisiyle çektiğiniz acılarla da daha azına katlandığınızı söyleyemem.

Yoga her alanda (fiziksel, duygusal, zihinsel, ruhsal) yapılan bir çalışma olduğu için, birçok konuda olduğu gibi bu durumda da çözüm bulmanızı sağlayabiliyor. Yumuşak ve rahatlatıcı hareketlerle başlıyoruz. Beden gevşeyip rahatladıkça, çalışmalar güçlendirici hareketlerle destekleniyor. Nefesi fark etmek, daha sonra bilinçli olarak yönlendirilebilmesi ve tabii ki yoganın özünü oluşturan nefes ve beden bağlantısını geliştirmek fiziksel çalışmaları oluşturuyor. Çoğu zaman bu kadarıyla bile büyük sonuçlar alınabiliyor. Çünkü genel gerilim azalmaya başlıyor. Bazen sorunların kaynağı nefesin yüzeysel olması, sadece ikincil kasların kullanılması ya da ağızdan solunum yapmak da olabiliyor. Zaten kişinin duygu ve düşünceleri vb. gergin olduğunda, çoğunlukla kişinin nefesi de gergin ve yüzeysel oluyor. Bütün bu çalışmalar sırasında farkındalık alanınız daha derin ve sübtil alanlara ilerlemeye başlıyor. Beden ve nefes ile başlayan farkındalık ve gözlemleme yolculuğu duygusal ve zihinsel alanlarla genişliyor. Farkındalığınız arttıkça, kendiniz olmakla bütünleştirdiğiniz şeyleri; nesnelere, olaylara, insanlara, durumlara yüklediğiniz anlamı ve enerjiyi geri çekmeye başlıyorsunuz. Fazlalıklardan, olmadığınız şeylerden arınma süreci ile, kendi gerçek varlığınızın ortaya çıkması için ona yer açıyorsunuz.

Hastalıklar genellikle bedenin verdiği yüksek sesli mesajlardır. Bu duruma gelmeden önce mesajlar sözsüz, belki sonra fısıltılar halinde ve siz dinlemedikçe en son olarak da bedendeki acı ve hastalık ile kendini ifade eder. O zaman fark etmemek mümkün değildir. Sağlıklıyken bedeni hissetmek zordur, onu düşünmezsiniz bile ancak hasta olunca daha önce hiç bilmediğiniz yerleri bile tanırsınız.

Yoga Hareketleriyle Masaj ve Reiki de fibromiyalji için çok etkili yöntemlerdir.