Yoga

Nefes Çalışmaları ve Meditasyon

Nefes ve meditasyon aslında yoganın ayrılmaz parçasıdır. Yoga duruşları sırasında da uygulamaya dahildirler. Yogaya yeni başlayanlar “yoganın temelleri” ile bu çalışmaları yaparken, daha ileri uygulamalara hazır olanlarla bu çalışmaları ayrı bir ders olarak da yapıyoruz. Zaman zaman yoga duruşları da uygulamalara dahil oluyor.

Yoga uygulaması, hareketlerle ve nefesle birlikte akış halinde bir meditasyondur. Bununla birlikte meditasyon uygulaması sabit bir oturuşta ve hareketsizdir. Yeni başlayanlar için uzun süre hareketsiz kalmak ve omurganın uzun olabileceği doğru bir pozisyonda oturmak zor olabileceği için temel yoga eğitimi almış olanlara öneriyorum.

Yoga derslerinde temel nefes egzersizlerini, meditasyon anlayışını ve beden farkındalığını öğrenirken, bu derslerde dikkat artık bedenin ötesine geçer. Daha derinlere yapılan bir yolculuk oluşur. Nefes çalışmaları ve meditasyon uygulamasıyla, zihniniz arınmaya ve böylece canlanmaya başlar. Sağlığınız, uyku kaliteniz olumlu yönde etkilenir. Yaptığınız işlere rahat bir şekilde konsantre olursunuz ve verimli sonuçlar almanız konusunda etkilerini hissettirir. Ayrıca, uygulanan nefes çalışmaları sayesinde nefes alıp verdiğiniz kaslar güçlenir. Günlük yaşam kalitenizi arttırır.